Léty prověřené receptury kůži škodi? Není to jen účelové tvrzení?
S rostoucí oblibou koženého nábytku a interiérů aut narůstá i počet diskuzí jak o kůži dobře pečovat. Dnešní lidé mají neuvěřitelnou důvěru k magii starých receptur ( jsou ověřené), k radám známých (jsou nezištné) a k článkům redaktorů DYI rubrik ( dobře se čtou). Můžete si vybrat nejabsurdnější technologii a namazat sedačku tím, co máte doma po ruce- určitě to už někdo použil. Přípravky nabízené specialisty jsou drahé (jde o zisk) a obsahují složitý návod. Jsou lidé, kteří preferují kosmetické krémy a oleje (indulona, lanolin, Nela batole případně ubrousky), jiní tuky a oleje (sádlo, olivový, lněný nebo norkový olej) případně vosky, nebo moderní silikon. Pozoruhodné je, že bezprostředně po aplikaci se vzhled kůže téměř vždycky zlepší, bez ohledu na ingredienci, která byla použita.
Složitější je to z hlediska dlouhodobých výsledků. Oleje a tuky kůži časem silně promastí a ucpou její póry, kůže lepí a přitahuje špínu, oxiduje a tmavne, flekatí a může tvrdnout někdy i plesnivět. Krémy na bázi vosku vytváří neprodyšný film, kůže má lesklý povrch, klouže a praská. Kromě kůže obsahují sedačky metry nití a přípravek nesmí ohrozit ani pevnost švů.
Módní kožený sedací nábytek, vedle celé řady rozmanitých úprav kůží, zahrnuje také jejich kombinace, případně s využitím koženky. Nejdůležitější je tedy vědět o co vlastně pečujete. I když jsou nám drahé nápady našich babiček nebo přátel, často nejsou tak vhodné, jak se zdá. Kožený nábytek je investice, kterou si kupujete na celý život. Očekáváte jeho kultivované a přirozené stárnutí přinášející přirozenou patinu a krásu v průběhu času. Při jeho čištění a ochraně se vyplatí používat ověřené prostředky určené pro konkrétní druh koženého povrchu.
Není pro moderního člověka výhodnější nábytek a móda z eko-kůže?
Zatím co pravá kůže je samozřejmým darem přírody, její imitace jsou mnohem zajímavější. Oba materiály nabízejí odlišné možnosti. Ekonomická nedostupnost kůže otevírá dveře velkému zájmu o stále dokonalejší imitace a výrobci módy oslňují stále přitažlivějšími výrobky. Stále jde o plast nanesený na textilii, ale produkce je kvalitativně úplně jinde, než před deseti lety. Z ohleduplnosti vůči přírodě a zvířatům se stal trend. Zejména Italové chtějí světu dokázat, že móda bez „krutosti“ může být elegantní a stylová s robustním, moderním designem. Samozřejmě také dražší, zato perfektně vyrobená. Rozhodně neplatí, že v umělé kůži se budete cítit levně. To vám ceny módní produkce prostě nedovolí.
Dokonce i čalouněný nábytek z umělé kůže (alespoň vizuálně) působí mnohdy honosně a vykazuje řadu atributů srovnatelných s koženými kolekcemi. Design produktů z umělé kůže je, co do barev, textur a provedení odvážnější, protože jeho životní cyklus je krátký ( jeho životnost končí s módním trendem). Imitace kůži se s přípravky Colourlock® udržují snadno a vyžadují jen minimální údržbu. Plast na povrchu je odolný proti skvrnám a působí svěže a čistě. Problémem pro běžného uživatele může být cena, protože s dokonalou nabídkou mizí dříve zřejmá výhodnost imitací kůže.
Zásadní nevýhody eko-kůže totiž přetrvávají. Barvy mají tendenci relativně rychle blednout, eko-kůže se časem stává křehčí, popraská a loupe se. Příčina může být v nadměrném používání, nebo prostě proto, že zestárne. Navíc instinktivní pocit komfortu je určován mnohými detaily, které vám na produktech z eko-kůže mohou chybět. Je to vaše volba.